Uczenie się kluczem do sukcesu

,,Ucz się, ucz, ponieważ edukacja do potęgi klucz! ” – chyba niejednokrotnie usłyszałeś to od osób bardziej wprawionych. Jedni mówią, że czas nauki jest niesamowity, a inni, że wspominają go jako najokropniejszy czas w ich życiu. Jak jest naprawdę? Nie da się tego ustalić, ponieważ wyraźnie widać, że zdania są różnorodne.

Każdy po zakończeniu szkoły wystawia indywidualną opinię na ten temat. Można zauważyć, że osoby, które właśnie się uczą częstokrotnie narzekają, ale z drugiej strony na myśl przychodzą wspomnienia mamy, w których tak niesamowicie radośnie wspomina lata spędzone w szkolnej ławce. Wydaje się, że nauczyciele wtedy byli całkiem innymi osobami, a ich podejście zaskakiwało. Bywały oczywiście osobliwości.

W dzisiejszych czasach też są, ale zazwyczaj w odwrotną stronę. Słowo „nauka” jest rozumiana przez każdego w inny sposób. Trzeba na to spojrzeć stronniczo. Niektórzy lekcją określają całe swoje życie. Zdobywają wiedzę, którą mogą ulokować w danej dziedzinie, chociaż nie twierdzą, że jest to zasługa szkoły. Natomiast są osoby, dla których nauka kojarzy się tylko i wyłącznie z tonami książek, ocenami wstawianymi do dziennika. Cóż, można by rzec, że w każdym z tych stwierdzeń jest troszkę prawdy.

Trzeba pamiętać, że ludziom, którzy zdobywają wiedzę, mają wzorowe wyniki jest łatwiej w życiu, bowiem trafić na dobre studia nie jest tak bardzo przystępnie. Jeśli ktoś pragnie kształtować się w kierunku np. medycyny, nauka jest niezastąpiona, a zdobyta wiedza będzie partnerować przez calutki czas pełnienia swojego zawodu. Żadna gafa nie jest dozwolona. Osoby, które mają kłopoty z wiedzy, mogą się kształtować praktycznie. Praca fizyczna góruje nad umysłową. To jednak nie powinno zniechęcać młodych osób do nauki, ponieważ z biegiem czasu docenią te godziny przebywane na uciążliwym powtarzaniu nużącego materiału na sprawdzian.

Reasumując: uzyskana mądrość i umiejętności towarzyszą nam nieprzerwanie, a przykładem może być czytanie i pisanie. Edukacja daje wiele kluczy, a tylko do nas należy decyzja czy ich użyjemy.