Znany Berlin w innej wersji

Metropolia Niemiec to miasto o niezwykle bogatej ale i smutnej historii. Realia II wojny światowej doprowadziły do ogromnych zniszczeń w obrębie miasta, potem przez dziesięciolecia Berlin podzielony był murem na 2 części. Obecnie miasto to jest pełne życia i jest odwiedzane przez licznych podróżnych. Warto poznać słabiej uczęszczaną część metropolii, żeby ujrzeć to miejsce z nieco odmiennej strony.

Osoby chcące poznać berlińską wersję artystycznej awangardy, koniecznie muszą zwiedzić Kreuzberg, najbardziej awangardową dzielnicę stolicy. Z architektonicznego punktu widzenia, teren ten nie może się chwalić klasycznymi zabytkami, lecz na pewno panorama jest ciekawa. Spotkamy tam zdewastowane, wiekowe kamienice obok nowszych, szarych budynków, wszystkie ozdobione wielobarwnymi muralami. Ten obszar znany jest z wolnego ducha oraz tolerancji. Żyje tam mnóstwo ludzi z całego globu, rasizm nie będzie akceptowany, na zewnątrz zauważamy osoby o różnym kolorze skóry, oni żyją w pokoju ze sobą. Znajdziemy tam pełno artystycznych barów, księgarni ze starymi tomami, salonów z płytami. Miejsce owe jest także rekomendowane wegetarianom, na każdym kroku spotkamy jadłodajnię, w której ofercie trudno szukać mięsa.

Warto również udać się na wycieczkę tropem zniszczonego muru berlińskiego. W środku stolicy co prawda są widoczne jego reprezentacyjne części, lecz najlepsze egzemplarze znajdziemy znacznie dalej. Wówczas będziemy potrzebowali pojechać do wschodniej dzielnicy Berlina, tam klimat jest całkiem inny niż w dzielnicy zachodniej. Mnóstwo tam szarych, smutnych budynków, które Polakom z pewnością przypomną nową płytę. Pełno tam również zniszczonych fabryk pokrytych wielobarwnymi graffiti. Ta awangardowa panorama ciekawie komponuje się z kolorowymi częściami muru, pokrytego licznymi malunkami.

Berlin jest pięknym miastem, w którym znajdziemy mnóstwo konwencjonalnych zabytków. Jednak w czasie swojej drugiej tam bytności, warto obrać trochę inny kierunek. Dzięki obecności na Kreuzbergu czy we wschodniej pierzei miasta, dostrzeżemy Berlin z całkiem innej strony.