Jak zaplanować czas z noworodkiem

Jak zaplanować czas z noworodkiem

Urodzenie się małego dziecka zwykle powoduje istotne zmiany w życiu jego rodziców. Swobodne dotąd spędzanie czasu mocno się zmienia. Wyjścia do restauracji, spotkania z przyjaciółmi czy nocne imprezy natychmiast stają pod znakiem zapytania. Minie trochę czasu zanim za tym zatęsknisz. Znacznie prędzej zaczniesz planować, jak może wyglądać twój dzień, aby nie zwariować.

Stara zasada mówi: śpij, gdy niemowlę śpi. Wiele kobiet ironicznie dodaje do niej: gotuj kiedy niemowlę gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie warto jednak wyśmiewać tego porzekadła. W pierwszych dniach po pojawieniu się dziecka to właśnie niemowlak powinien być najistotniejszy. Postaraj się poświęcić mu jak najwięcej swojego czasu. Nie martw się niezmytymi naczyniami w zlewie czy poplamioną podłogą w przedpokoju. Wszystkie domowe porządki mogą poczekać. Niemowlę jest teraz najważniejsze.
Przygotuj się na to, że dziecko będzie chciał spędzać jak najwięcej czasu z mamą. Musisz zapewnić mu poczucie bliskości. Nie zdziw się, kiedy niemowlak będzie często chciał jedzenia. W pierwszych dniach życia maleństwo nie ma jeszcze regularnych odstępów między codziennymi posiłkami. Może więc zdarzyć się, że raz przerwa wyniesie sporo czasu, a następnie maleństwo będzie wołało jeść co kilka minut.

new year message

Naczelną zasadą, jaka powinna rządzić życiem młodej mamy jest brak planu dnia. Przy nieustalonym cyklu snu i karmień małego dziecka każdy plan może być nieskuteczny. Jeśli weźmiesz sobie na głowę zbyt wiele obowiązków, szybko możesz zdenerwować się, gdy nie uda ci się ich zrealizować. Jeśli czujesz się na siłach, możesz zająć się wykonywaniem domowych obowiązków w czasie drzemki malucha. W tej sytuacji poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast niepotrzebnie się irytować.

Nie denerwuj się, gdy na początku opiekowanie się o pociechę będzie cię przerastać. Wprawa przychodzi z czasem.