Bakalie – smakołyki pełne zdrowia

Bakalie – smakołyki pełne zdrowia

Każdą osobę niekiedy atakuje niewielki głód, który zmusza nas do zjedzenia przekąski. W marketach pełno jest czekolad, batonów czy chipsów, które część z nas stosuje w tego typu momentach. Jednak nie jest to najlepszy wybór, gdyż przez takie nawyki żywieniowe cierpi ogólne zdrowie a także sylwetka. W takiej chwili należy sięgnąć po bakalie, które znajdziemy w każdym sklepie i przygotowane są do natychmiastowego spożycia.

Przewagę suszonych owoców a także orzechów nad produktami bardzo przetworzonymi widać od razu. Głównie pozbawione są one soli a także białego cukru, które i tak są przez nas spożywane w nadmiarze. Lecz przede wszystkim bakalie są idealnym źródłem dużego szeregu witamin oraz makro elementów. Przeważają tutaj orzechy, one obfite są w białko i drogocenne tłuszcze, a konkretne gatunki mogą być zastępstwem dla suplementów w tabletkach. Tak jest na pewno w przypadku orzechów włoskich, już jeden orzech dziennie gwarantuje nam {kompletną|pełną dawkę kwasów Omega-3. Natomiast brazylijski  bogaty jest w selen, składnik, w który polskie ziemie są raczej ubogie. Także migdały warto włączyć do własnej diety, posiadają one całkiem dużo wapnia oraz kwasu foliowego. Pamiętajmy, aby nabywając orzechy nie wybierać takich prażonych oraz solonych – zmniejsza to ich ogólną wartość. Natomiast suszone owoce są idealne wówczas, gdy napada nas chęć na coś słodkiego. Wówczas najlepiej sprawdzą się morele. Natomiast suszone daktyle mogą być alternatywą dla cukru w momencie wypieku ciast. Wystarczy namoczyć je w gorącej wodzie i zmielić. Orzechy mają dość sporo kalorii, dlatego jeżeli się odchudzamy, warto nie zjadać całej paczki na raz, może mieć ona nawet 600 kalorii. Nabywając owoce suszone należy zwrócić uwagę na to, czy nie zawierają one siarczanów.

Jeżeli czeka cię długi dzień w pracy i jesteś pewien, że w tym czasie najdzie cię pokusa na jedzenie między posiłkami, powinieneś spakować do torby bakalie. Możemy wziąć orzechy lub owoce suszone, albo zwyczajnie mieszankę studencką. Dzięki temu nie tylko obronimy się przed głodem ale też chęcią na sięgnięcie po niezdrowe jedzenie. Dostarczymy również własnemu organizmowi ważnych witamin.